Poruszona edukacja – pod takim hasłem kilka miesięcy temu odbyło się w Zespole Szkół w Szczekocinach trzecie forum, którego jesteśmy współorganizatorem. Dziś zachęcamy do lektury podsumowania tego wydarzenia. Choć dotyczy Szczekocin, to dostarcza uniwersalnych rekomendacji i odpowiedzi na pytania: dlaczego warto organizować w szkole wydarzenia, na których spotykają się mieszkańcy i instytucje lokalne? Jak budować współpracę między szkołą a otoczeniem? Czy i dlaczego młodzież nie jest aktywna i jak wspierać jej zaangażowanie?
Jeśli więc chcemy dokonać przebudowy młodzieży naszej, musimy przebudować szkołę naszą, musimy przebudować siebie, musimy nie tylko ciągle nieustannie poznawać naszą rzeczywistość i mówić o niej młodzieży naszej, musimy nie tylko ilustrować ją wykresami i statystykami, musimy nie tylko docierać do prawdy o naszej rzeczywistości, ale musimy prawdą tą nie w dotychczasowy, sporadyczny, przypadkowy i świąteczny, lecz w zorganizowany, przemyślany i planowy sposób przekształcać młodzież naszą i przekształcać środowisko, z którego młodzież ta pochodzi i w którym żyje. Roman Czernecki, maszynopis wspomnień
Forum Szczekociny. Poruszona edukacja, które odbyło się 9 października 2021 roku w Zespole Szkół w Szczekocinach, było już trzecim tego typu wydarzeniem. Wzięło w nim udział ponad 150 osób. Poprzednie fora poświęcone były przyszłości Szczekocin, a także doświadczeniu wspólnoty. Szczekocińskie forum ma charakter cykliczny i wpisało się na stałe w kalendarz lokalnych wydarzeń i działań. W ciągu trzech lat, dzięki współpracy różnych osób i instytucji, udało się wypracować taką formułę rozmowy o najważniejszych sprawach dla Szczekocin i okolicy, która angażuje lokalną społeczność i pozwala na wspólnotowy namysł. Oznacza to, że chcemy razem mierzyć się z wyzwaniami, które stawia przed nami zarówno lokalna, jak i globalna rzeczywistość.
Edukacja w Szczekocinach jest sprawą kluczową. Decyduje i będzie decydowała o przyszłości miasta i gminy. Dobra edukacja to szansa na dobre życie, to stworzenie perspektyw dla młodych ludzi, a także szansa na rozwój miasta. Warto pamiętać, że edukacja jest doświadczeniem wspólnoty, dotyczy przecież wszystkich od wczesnego dzieciństwa, aż do wieku późnego i wszyscy też bierzemy za nią odpowiedzialność.
Forum było poświęcone „poruszonej edukacji”. Wspólnie zastanawialiśmy się nad dzisiejszą edukacją wobec wyzwań i zmian zachodzących we współczesnym świecie. „Poruszona edukacja” oznacza również edukację, która porusza, angażuje i wywołuje emocje. Wydarzenie sprzyjało budowaniu sieci osób i instytucji chcących działać na rzecz szczekocińskiej edukacji.
Trzecie szczekocińskie forum było w tym roku połączone z inauguracją projektu Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego Uwaga na szkołę | Rozwiązania dla edukacji, zakładającego szeroki namysł nad wyzwaniami w polskiej edukacji i poszukiwanie rozwiązań, które pozwalają na nie odpowiedzieć. W przeddzień forum, w związku z projektem Fundacji EFC, odbyły się konsultacje i warsztaty, do których zostali zaproszeni dyrektorzy, nauczyciele, samorządowcy i przedsiębiorcy, uczniowie, a także ich rodzice. Podczas rozmowy przy stolikach zastanawiano się nad szkołą dobrych relacji, kompetencji i wspólnoty nauczycieli.
W ciągu dwóch dni Szczekociny stały się „małym centrum” ważnych rozmów o edukacji. Choć w rozmowach poruszano temat edukacji szczekocińskiej, to dobre praktyki, wnioski i rekomendacje mogą służyć też innym szkołom i społecznościom lokalnym, nie tylko w małych miejscowościach. Zachęcamy do przeczytania pełnego tekstu, który ukazał się w dodatku do lokalnego miesięcznika “Echo Szczekocin”.
Redaktorami opracowania są nauczyciele z Zespołu Szkół w Szczekocinach – Anna Wieczorek i Mirosław Skrzypczyk, który jest również koordynatorem forum i ekspertem w projekcie Uwaga na szkołę | Rozwiązania dla edukacji.
Głównymi organizatorami forum Szczekociny. Poruszona edukacja byli: Zespół Szkół w Szczekocinach, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Średniej w Szczekocinach, Fundacja EFC. Honorowym patronatem wydarzenie objął burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny, Jacek Lipa.
Na zdjęciu od lewej: Łukasz Krzemiński – koordynator programu Szkoła Partnerska EFC, Alicja Pacewicz – członkini Rady programowej Fundacji EFC, Aleksandra Saczuk – prezeska Fundacji EFC, Magdalena Gołębiowska – koordynatorka projektu Uwaga na szkołę | Rozwiązania dla edukacji, Robert Walków –koordynator programu Szkoła Partnerska EFC.