Sierpień w programie Horyzonty to dla nas szczególny czas, kiedy zespół fundacji, stypendyści i stypendystki z całej Polski, koordynatorzy i koordynatorki regionalni oraz zaproszeni goście i partnerzy zbierają się razem. Spędziliśmy 11 niezapomnianych dni na Pojezierzu Olsztyńskim, w urokliwym lesie nad brzegiem jeziora Pluszne Wielkie, w ośrodku Perkoz. Przy pięknej pogodzie mogliśmy cieszyć się obecnością ponad 150 osób, było wspaniale!
Nasze stypendystki i stypendyści mogli wybrać ulubione zajęcia spośród różnorodnych aktywności, które dla nich przygotowaliśmy. W programie znalazły się liczne zajęcia sportowe, które nasi uczestnicy mogli praktykować codziennie. Jedną z głównych atrakcji były lekcje żeglowania, prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Na mniejszych Optymistach, zwinnych Omegach, a także na dwumasztowych Dezetach odkrywaliśmy uroki żeglarstwa. To nie tylko dawało mnóstwo frajdy, ale także stawiało przed nami wyzwania, a niektórzy zdobyli nawet żeglarskie patenty. Dla tych, którzy preferowali inne dyscypliny, dostępne były kajaki, SUP-y i waterpolo, wszystko pod bacznym okiem ratowników. Wycieczki rowerowe, liczne ogniska, dyskoteki, wspólne spacery i aktywności sportowe sprzyjały zbliżeniu uczestników obozu.
W planowaniu naszych wakacji po raz trzeci mogliśmy liczyć na wspólne działania z Fundacją Kościuszkowską, która zaprosiła na nasz obóz wolontariuszy i wolontariuszki z programu “Teaching English in Poland” ze Stanów Zjednoczonych. Przez cały czas trwania wakacji, nasi zagraniczni goście prowadzili lekcje angielskiego w przyjaznym, swobodnym środowisku, wprowadzając młodzież w kulturę i obyczaje USA.
Nowym elementem obozu były zajęcia, które stypendystki i stypendyści poprowadzili dla swoich koleżanek i kolegów. Postanowiliśmy oddać im przestrzeń na realizację własnych pomysłów, zainspirowani doświadczeniami z fińskiego obozu dla młodzieży,, na który niedawno pojechały dwie uczestniczki naszego programu. Okazało się, że był to pomysł wzmacniający zarówno osoby przygotowujące zajęcia, jak i ich uczestników. Były zajęcia o asertywności i wierze w siebie, opowieści o organizacji pracy w projekcie filmowym, a także szkółka szachowa. Jesteśmy pewni, że będziemy nadal zwiększać zaangażowanie młodzieży w organizację i prowadzenie aktywności dla rówieśników.
Wakacje Horyzontów to także okazja do rozwijania zaangażowania społecznego i osobistego naszych stypendystów. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Umarłych Statutów odbyły się warsztaty dotyczące wolontariatu i działalności społecznej. Nasze fundacyjne psycholożki prowadziły warsztaty psychologiczne oraz indywidualne konsultacje. Alicja Czyczel, choreografka, tancerka i performerka, prowadziła warsztaty w ramach programu Formy Podstawowe. O inspiracjach do stworzenia projektu i najważniejszych założeniach sztuki konceptualnej opowiedziała nam Helena Czernecka. Igor Czernecki, przewodniczący Rady Fundacji, kontynuował tradycję gry w szachy z młodzieżą. Przeprowadził także seminaria pt. “Spotkania z filozofią”, dla chętnych stypendystów.
Czas wakacji to również powrót do korzeni naszej organizacji. Jak co roku, odbył się Konkurs Wiedzy o Patronie i Fundatorze – profesorze Romanie Czerneckim i Andrzeju Czerneckim, a jego rozpoczęcie było poprzedzone wspomnieniami Marka Michalewskiego.
Wakacje Horyzontów na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Poczucie wspólnoty, różnorodność i wzajemne zrozumienie stworzyły niezapomniane emocje. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych pełnych przygód i inspiracji spotkań.