Jesteśmy na półmetku wakacji. Udało się Wam już odpocząć po wyzwaniach minionego roku szkolnego, umiecie odpoczywać?
Kiedy pod koniec czerwca świętowaliśmy zakończenie czwartej edycji programu Edukacja Inspiracja, zaprosiliśmy nauczycieli i nauczycielki ze wszystkich edycji programu na warsztaty o sztuce odpoczywania. W ten sposób wspólnie zakończyliśmy trudny rok szkolny w pandemii i zaczęliśmy planować wakacje, ale takie, które będą zgodne z naszymi potrzebami.
Spotkanie warsztatowe poprowadziły Agnieszka Chomicka-Bosy – trenerka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz Anna Mazek – nasza koordynatorka, ale również psycholożka, psychoterapeutka i trenerka m.in. porozumienia bez przemocy (NVC). Obie zgodnie uważają, że swój odpoczynek często traktujemy po macoszemu. Wiele planujemy, podczas gdy odpoczynek spychamy na margines. Tymczasem jest on ogromnie ważny i w trosce o siebie trzeba go zaplanować.
– Dobra wiadomość jest taka, że już samo planowanie, daje nam radość – tłumaczy psycholożka. – Już wtedy zaczynamy funkcjonować w trybie odpoczywania.
Co, jeśli ktoś tego nie potrafi, czy możemy nauczyć się odpoczywać?
– To jest proces – wyjaśnia Anna Mazek. – Najpierw musimy stać się świadomymi swoich potrzeb. Dopiero później, w odpowiedzi na te potrzeby, możemy budować strategię na odpoczynek. Decyzja: będę spać osiem godzin w nocy, to strategia, która jest odpowiedzią na potrzebę snu. Ważne jest bycie w kontakcie ze sobą, słuchanie wewnętrznych podpowiedzi i sygnałów płynących z ciała, to pozwoli na rozpoznanie potrzeby i obmyślenie strategii na jej zaspokojenie.
Podczas naszych warsztatów, wspólnie z dwiema prowadzącymi, szukano odpowiedzi na pytania: Czym jest dobry odpoczynek i co on dla mnie znaczy? Jak rozpoznać swoje potrzeby oraz realnie i najlepiej o nie zadbać? Jak dotrzeć do tego, czego naprawdę potrzebuję, by naładować akumulatory? No właśnie – czego potrzebujemy, co w trakcie naszego warsztatu wybrzmiało? Potrzebuję:
– Spokoju.
– Kontaktu ze sobą.
– Odmiany.
– Wrażeń.
– Kontaktu z ludźmi.
– Przestrzeni.
– Snu.
Nie było jednej słusznej odpowiedzi. Pojawiło się ich wiele – pokazały, jak pięknie się między sobą różnimy, ale również to, że nie ma jednej strategii na udany urlop. Zostawiamy Wam te pytania do namysłu, wierząc, że pomogą Wam zaplanować odpoczynek zgodnie z tym, czego potrzebujecie. Czas na oddech, a już w sierpniu zapraszamy Was z nową energią do kolejnej, piątej edycji programu Edukacja Inspiracja.
Na zdjęciu: Stypendystki i stypendyści Horyzontów żeglujący po jeziorze Pluszne razem z realizującą potrzebę przygody Anną Mazek.